česky english slovensky deutsche ПО-РУССКИ polski romania българи

O autorech


Eva Lenartová

O autorech > Přehled autorů > Eva Lenartová

* 12. 8. 1959, Ostrava
prozaička, publicistka

Eva Lenartová studovala na Pedagogické fakultě v Ostravě obor český jazyk - hudební výchova, absolvovala v roce 1982. Vyučovala na Základní škole v Ostravě, poté se stala redaktorkou literárně - dramatické redakce Českého rozhlasu Ostrava, krátce televizní redaktorkou a moderátorkou.

V současné době pracuje v Českém rozhlase Ostrava jako vedoucí Redakce volné rozhlasové tvorby.

V roce 1988 vychází Lenartové povídkový soubor Miluji tě, Adame. Jeho hrdinkami jsou dospívající dívky, které se poprvé musí rozhodovat samy za sebe, at uľ v otázkách prvních lásek, kamarádství nebo osobní morálky.

Také osmnáctiletá Bára autorčina jediného románu Zakrič do tmy já je nucena vyrovnat se sama se sebou v nové životní situaci po maturitě. Množstvím otázek o lidské identitě (spojených zejména s prvními milostnými a erotickými prožitky) se román snaží otevřít prostor pro čtenářčinu sebereflexi.

V následujících letech se Lenartová věnuje okruhu nejmenších čtenářů a připravuje textové části obrázkových knížek a leporel, např. Veselé ovoce (1992) (Ostrava : Librex), Dobrý den, sluníčko (1995) (Ostrava : Librex), Hledej a povídej (1996) (Ostrava : Librex), Před usnutím (1996) (Ostrava : Librex), Kolo, kolo mlýnské (1998) (Ostrava : Librex), Tři prasátka (1998) (Ostrava : Librex).

Její tvorbu doplňují překlady dětské literatury ze slovenštiny.