česky english slovensky deutsche ПО-РУССКИ polski romania българи

O autorech


Hans Christian Andersen

O autorech > Přehled autorů > Hans Christian Andersen

* 2. 4. 1805, Kodaň
Spisovatel, básník

Dánský spisovatel Hans Christian Andersen se narodil 2. dubna 1805. Brzy opustil školu aby se stal v Kodani zpěvákem. Věnoval se také loutkovému divadlu a přednesu, kromě toho studoval i tanec.

Zprvu psal cestopisy a básně vaudeville - veseloherní dramatické útvary se zpěvy, většinou založené na zápletkách, nedorozuměních a omylem. Úspěchu však dosáhl až beletristickou tvorbou (romány Improvizátor, Dvě baronky a autobiografie Pohádka mého života) ale především 156 pohádkami. Teprve pohádky jej proslavily světově. Hlavní díl jeho pohádek s jmenoval Pohádky a vyprávění pro děti.

Andersen dával přednost umělým pohádkám před lidovými, často velmi drsnými. Témata pro ně čerpal z vlastní fantazie, ale i z lidové tradice, teprve později se zaměřil na všední život. Živým vyprávěním vyjádřil přesvědčení o vítězství kladných stránek lidské povahy. Andersen miloval humoristický, sentimentální způsob vypravování. Jeho pohádky se vyznačují poetičností a bohatým jazykem, umožňujícím výstižnou charakteristiku postav i prostředí. Pohádky vyšly v mnoha českých vydáních, jednotlivě i souborně.

Na paměť výročí jeho narození byl 2. duben vyhlášen v roce 1967 Mezinárodním výborem pro dětskou knihu vyhlášen za Mezinárodní den dětské knihy.

Známý autor pohádek Hans Christian Andersen zemřel v Kodani 4. srpna 1875.